Wady postawy i skoliozy u dzieci i młodzieży

Wady postawy i skoliozy u dzieci i młodzieży Kształtowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa i prawidłowej postawy ciała rozpoczyna się już od urodzenia dziecka.

W wieku niemowlęcym negatywny wpływ na późniejszą postawę ciała może mieć: - nieprawidłowe, asymetryczne napięcie mięśni, - nieprawidłowe układanie dziecka, - nieprawidłowe noszenie dziecka, - wczesne sadzanie i stawianie dziecka, - wczesne rozpoczynanie chodzenia dziecka. W wieku dziecięcym duże znaczenie ma nieprawidłowa pozycja przy codziennej zabawie, najczęściej na podłodze - klęcząc lub siedząc na podwiniętych pod pośladkami stopach.

W wieku szkolnym negatywnie wpływa na postawę ciała siedzenie przy biurku, stole - ze skośnym ustawieniem miednicy, często na podwiniętej nodze pod pośladkami; noszenie na ramieniu ciężkiej teczki szkolnej. Wszystkie te czynniki są czynnikami ryzyka wadliwej postawy i bocznego skrzywienia kręgosłupa u dzieci. Jeżeli do tego dochodzi jeszcze: mała aktywność fizyczna, brak codziennego ruchu na świeżym powietrzu i nieprawidłowe żywienie, to kształtowanie postawy ciała ulega zaburzeniu.

Wady postawy przyjmują postać: pleców okrągłych, okrągło-wklęsłych, płaskich, nadmiernej lordozy lędźwiowej, asymetrii klatki piersiowej, łopatek i barków. Towarzyszą im często wady kolan i stóp, głównie deformacje koślawe i szpotawe. Leczenie wcześnie wdrożone pozwala na korektę wady, wyleczenie lub znaczne poprawienie nieprawidłowości. Główną rolę odgrywa w leczeniu rehabilitacja i zaopatrzenie ortopedyczne. Nie leczone wady postawy i skoliozy owocują w wieku dorosłym szybko postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i stawów, co utrudnia życie zawodowe i osobiste.