Wady postawy i skoliozy u dzieci i młodzieży
Wady postawy i skoliozy u dzieci i młodzieży
Kształtowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa i prawidłowej postawy ciała rozpoczyna się już od urodzenia dziecka.
W wieku niemowlęcym negatywny wpływ na późniejszą postawę ciała może mieć:
- nieprawidłowe, asymetryczne napięcie mięśni,
- nieprawidłowe układanie dziecka,
- nieprawidłowe noszenie dziecka,
- wczesne sadzanie i stawianie dziecka,
- wczesne rozpoczynanie chodzenia dziecka.
W wieku dziecięcym duże znaczenie ma nieprawidłowa pozycja przy codziennej zabawie, najczęściej na podłodze - klęcząc lub siedząc na podwiniętych pod pośladkami stopach.
W wieku szkolnym negatywnie wpływa na postawę ciała siedzenie przy biurku, stole - ze skośnym ustawieniem miednicy, często na podwiniętej nodze pod pośladkami; noszenie na ramieniu ciężkiej teczki szkolnej.
Wszystkie te czynniki są czynnikami ryzyka wadliwej postawy i bocznego skrzywienia kręgosłupa u dzieci. Jeżeli do tego dochodzi jeszcze: mała aktywność fizyczna, brak codziennego ruchu na świeżym powietrzu i nieprawidłowe żywienie, to kształtowanie postawy ciała ulega zaburzeniu.
Wady postawy przyjmują postać: pleców okrągłych, okrągło-wklęsłych, płaskich, nadmiernej lordozy lędźwiowej, asymetrii klatki piersiowej, łopatek i barków. Towarzyszą im często wady kolan i stóp, głównie deformacje koślawe i szpotawe.
Leczenie wcześnie wdrożone pozwala na korektę wady, wyleczenie lub znaczne poprawienie nieprawidłowości. Główną rolę odgrywa w leczeniu rehabilitacja i zaopatrzenie ortopedyczne.
Nie leczone wady postawy i skoliozy owocują w wieku dorosłym szybko postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i stawów, co utrudnia życie zawodowe i osobiste.
|