Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych to schorzenie ortopedyczne, z którym dziecko się rodzi. Charakteryzuje się różnym stopniem zaawansowania niedorozwoju bioder - od lekkiego do ciężkiego. Wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych jest najcięższą postacią dysplazji bioder. Częściej chorują dziewczynki i częściej choroba dotyka lewego stawu biodrowego.

Wczesne wykrycie wady - zaraz po urodzeniu, gwarantuje jej wyleczenie prostymi metodami ortopedycznymi. Brak rozpoznania lub późne rozpoznanie i niepodjęcie leczenia w odpowiednim czasie skutkują nieodwracalnym kalectwem dziecka na całe życie. Dlatego już w oddziale noworodkowym, zaraz po urodzeniu, bada się dzieci pod kątem tej wady. Jeżeli badania nie wykonano, to należy je przeprowadzić niezwłocznie, najpóźniej 2-4 tygodnie po urodzeniu.

Badanie obejmuje: ultrasonografię bioderek metodą Grafa oraz badanie ortopedyczne. Lekarz ortopeda bada napięcie mięśni kończyn dolnych, zakres ruchomości stawów, długość kończyn dziecka, symetrię fałdów pośladkowo-udowych oraz obecność objawów patologicznych. Jeżeli wynik badania jest prawidłowy, dziecko do rozpoczęcia chodzenia tj. ok. 11 - 12 miesiąca życia ma wdrożoną profilaktykę i monitorowanie dalszego rozwoju bioder. Biodra chore są leczone i kontrolowane co 4 - 6 tygodni, aż do wyleczenia. Dobór metody leczenia jest zależny od stopnia zaawansowania wady. Badanie ortopedyczne wraz z niebolesnym i nieinwazyjnym badaniem USG bioderek niemowlęcia w 100% gwarantuje wykluczenie lub potwierdzenie rozwojowej dysplazji stawów biodrowych.